صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

هتل ها
بادله
بندر
بیلکنت هتل و کنفرانس مرکزی
پارسيان
بارین هتل

کاشان
شهرستان کاشان از شهرستانهاي استان اصفهان است. مرکز اين شهرستان، شهر کاشان است. شهرستاني که از گل‌هاي محمدي و رز آن در بهار گلاب مي‌گيرند. اين شهرستان داراي ديدني‌هاي بسياري در تمام فصول سال است.

شهرستان کاشان با وسعت ۹۶۴۷ کيلومترمربع و جمعيت ۳۳۵۷۸۵ نفر از شهرهاي استان اصفهان بوده و از نظر جمعيت دومين شهرستان اين استان به حساب مي‌آيد. کاشان داراي چهار بخش (مرکزي، قمصر، نياسر و برزک) بوده و داراي پنج شهر (کاشان، قمصر، نياسر، جوشقان و برزک) مي‌باشد.


شهر کاشان مرکز شهرستان کاشان در استان اصفهان است.

نظرات در مورد وجه تسميه کاشان مختلف است برخي آن را تغيير يافته کاه فشان ، و افراد ديگر تغيير يافته کاس رود ، کاسيان ، قاسان و... مي‌دانند. البته در برخي کتب تاريخي از کاشان با نام کاسان که از کاسو (نام قومي به همين نام در قديم;که در منطقه آران (قفقاز فعلي )) گرفته شده نيز نام برده مي‌شود. هنوز هم مردم اين ديار شهر خود را کاشو يا کاشون که در واقع تغيير يافته کاسو مي‌باشد معرفي مي‌کنند.

تاريخ باستان
کاشان يکي از اولين مراکز تشکيل تمدن انساني بوده‌است. طبق حفاريهاي باستان‌شناسي در تپه‌هاي سيلک کاشان، سابقه حضور بشر در اين منطقه به هفت هزار سال پيش مي رسد.

تاريخ پس از اسلام
کاشان در زمان سلجوقيان روبه رونق نهاد و در زمان قره‌قويونلوها بيشتر ترقي کرد. تا جايي‌که محل توجه دانشمندان شد. در نيمه دوم سده نهم و نيمه اول سده دهم اين شهر، شهرت بسياري داشت و يک شهر پرجمعيت به شمار مي‌رفت. در سده ۱۱ و در دوره صفويه براي دومين بار به همان درجه از ترقي نائل شد و مانند اصفهان با شهرتي بسيار همراه گرديد، اما با بروز زلزله‌اي بسيار شديد در سال ۱۱۹۲ هجري قمري دوباره ويران شد. بعد از زلزله‌اي که در زمان قاجار رخ داد کاشان دستخوش نابساماني و منازعات محلي شد و از اين‌جهت زيانهاي فراوان ديد.

درباره کاشان
کاشان داراي جمعيتي بالغ برسيصد صد هزار نفر بوده که در بين دامنه کوه کرکس ودشت کوير آران سکني دارند در رده يازدهمين شهر صنعتي ايران قرار مي گيرد که دليل آن وجود کارخانجات فرش ماشيني (بيش از يکصد کارخانه)، کارخانه توليد ورق گالوانيزه و کارخانجات توليد قطعات خودرو و مونتاژ است. قدمت صنايع نساجي در اين شهر به توليدات شعربافي شامل مخمل بافي، زربافي و حريربافي برميگردد که هم اکنون بيش از چند هزار نفر در کارخانجات نساجي مشغول به کار مي باشند. شهرت اين شهر بيشتر به واسطه گلاب و فرش دستباف آن است. از محصولات کشاورزي آن مي توان به انواع غلات و ميوه هاي فصلي اشاره نمود. غذاي غالب، در بين مردم اين شهر آبگوشت و بالاخص گوشت و لوبيا مي باشد. آثار تاريخي و ديدني فراواني در اين شهر وجود دارد که از آن ميان مي توان به باغ فين، مسجد و مدرسه آقابزرگ، خانه عامري ها، خانه عباسي‌ها،خانه طباطبايي، خانه بروجردي، حمام سلطان اميراحمد اشاره نمود.

 

 
Powered By www.sama-agency.com