صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

اماكن توريستي
ارگ بم
مقبرةالشعرا
خانه عامریها
برجهای دوقلوی پتروناس
درخت انجیر معابد کیش

ماسوله
ماسوله در ۵۵ کيلومتري رشت در استان گيلان قرار دارد. اين شهر در ناحيه‌اي کوهستاني و جنگلي در دامنه‌اي صخره‌اي با با وسعت آن ۱۶ هکتار و ارتفاع 1050 متر از سطح درياي آزاد ساخته شده‌است. ماسوله در ۳۲ کيلومتري جنوب غربي شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به تارم عليا محدود است.

اين شهر طي شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

اين شهرک هم اکنون رويارو با مسائلي مانند ريزش سنگ، سيل، رانش زمين، زمين‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمراني و انساني و تخريب و ... مي‌‌باشد، که احتمال خطر را در اين ناحيه به حداکثر مي‌‌رساند.

حدود هشتصد تا هزار سال پيش مردماني از نقاط مختلف سرزمين گسترده ايران به دلائل نامعلومي به منطقه ماسوله کوچ کردند. برخي از مردمان محلي نيز از منطقه اي به نام کهنه ماسوله واقع در 6 کيلومتري شمال غرب اين شهر با اين افراد همراه شدند. طي کاوش هاي انجام شده از محوطه باستاني کهنه ماسوله سفالينه هائي متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجري قمري بدست آمده است که دقيق ترين مستندات قابل توجه تاريخي مي باشند.
در ۱۰ کيلومتري بالاتر از ماسوله جديد، ماسوله قديم با آثار و بازمانده‌هاي انساني از قبيل سنگ کوره و ... در منطقه‌اي گسترده پراکنده شده است که جزء آثار باستاني بشمار مي‌آيند.

زبان مردم ماسوله تالشي است.

ماسوله داراي محله‌هاي ريحانه بر، خانه بر، مسجدبر، کشه سر و اسد محله است.

قلل مهم ماسوله عبارت‌اند از: شاه‌معلم (شامولوم)، آسمانکوه، لاسه سر، تروشوم و کله قندي. که قله شاه معلم با ارتفاع ۳۰۵۰ متر بلندترين نقطه استان گيلان مي باشد.

معماري ماسوله
ماسوله داراي معماري منحصر به فردي است. محوطه جلوي خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پياده رو استفاده مي‌شوند. خيابان‌هاي کوچک و پله‌هاي بسيار به هيچ وسيله نقليه موتوري اجازه ورود نمي‌دهد. معماري ماسوله در يک جمله توصيف مي‌شود: حياط ساختمان بالايي پشت بام ساختمان پاييني است. ساختمان‌ها معمولا از دو طبقه تجاوز نمي‌کنند.

  
  

  
منفرد


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com