صفحه اصلي اطلاعات توريستي تورها رزرو هتل اخبار درباره ما تماس با ما
فارسي     English   
خبرنامه
ايميل:

ثبت نام براي خبرنامه و SMS

كشورها
امارات متحده عربي
مالزي
ترکيه
ايران

بيرجند
شهر بيرجَند مرکز استان خراسان جنوبي و مرکز شهرستان بيرجند در شرق ايران است. اين شهر در سال ۱۳۸۵، تعداد ۱۶۶٬۱۳۸ نفر جمعيت داشته است.

نام اصلي اين شهر، بيرجند است که به صورت‌هاي برجند، برجن، برکن و بيرگند نيز در نوشته آمده است. پنج وجه تسميه براي بيرجند بيان شده است.

بيرجند يعني نصف شهر/نيم شهر
بيرجند يعني شهر بلند
بيرجند يعني شهر چاه
بيرجند يعني شهر طوفان
بيرجند يعني برزن
در کتاب فرهنگ وندهاي زبان فارسي، نوشته دکتر هاجري، «جند» به معني پسوند مکان آمده و بيرجند و گجند براي مثال آورده شده‌اند.

تاريخ
در اسناد مکتوب، نام بيرجند نخستين بار در کتاب معجم‏ البلدان، قرن هفتم هجري قمري آمده که اين شهر را از زيباترين بلاد قهستان معرفي کرده ‌است. همچنين سياحان و مورخاني چون مارکوپولو، ياقوت حموي، مقدسي، حمدالله مستوفي و حافظ ابرو در کتاب‌هاي خود از اين شهر ياد نموده‌اند.
آباداني و رونق شهر بيرجند از دوره صفويه به بعد بوده که تقريباً تا اواسط دوره قاجاريه معماري و بافت هماهنگي را دربر داشته‌است. يادمان‌هاي تاريخي اين شهر مانند خانه‏هاي گلي و گنبدي شکل و کوچه‏هاي پيچ در پيچ، قراوُل‌خانه‏ها و کاروانسراها، حکايت از دفاع در برابر دشمن بيگانه و يا مبارزه با توفان شن دارد. با توجه به همه اين عوامل، شناخت گذشته شهر بيرجند با عناصري چون ميدان‌هاي کوچک، آب‏ انبارهاي قديمي، مساجد و حمام‏هاي عمومي ميسر مي‏گردد. شهر بيرجند داراي ۱۹ محله معتبر و مهم بوده‌است.

مدرسه شوکتيه، در سال ۱۲۸۴ خورشيدي هم‌زمان با تأسيس دارالفنون تهران در بيرجند بنياد شد.

  
مدرسه علمیه علیا

بانی این مدرسه فردی به نام «میر علی بیک» بوده که آن را در اواخر دوره حکومت صفویه بنا کرده و تا سال‌های پیش...


قلعه فورگ

ارگ فورگ ارگی است در نزدیکی بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی ایران.


مدرسه شوکتیه


  

 

 
Powered By www.sama-agency.com