مادرید

مادرید

مادرید، شهری در وسط فلات اسپانیا، بزرگ‌ترین شهر این کشور و سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است که به دلیل مرکزیت جغرافیایی و کارکردهای سیاسی و مالی شهر اصلی در شبه‌جزیره ایبری به شمار می‌آید.

نخستین اطلاعات موجود تاریخی در رابطه با مادرید به سده نهم میلادی بازمی‌گردد. برخلاف دیگر شهرها چون سویا، والنسیا و بارسلون در مادرید آثاری چندانی از دوران رومی‌ها و ویزیگوت‌ها یافت نشده است.

 این امر احتمالا به این خاطر است که منطقه مادرید امروزی برای این دو قوم جذابیتی نداشت، زیرا نه در کنار دریا و بنادر بود و نه در مسیر شهرهای اصلی قرار داشت.

بخش اعظم شبه‌جزیره ایبری در سده نهم میلادی در دست مورهای مسلمان بود. محمد اول قرطبه، امیر عرب اندلس در آن زمان کاخی در محل کنونی پالاسیو رئال در مادرید ساخت و در آن محل ارگ کوچکی نیز به نام المدینه بنا کرد.

این کاخ در کنار رود مانزانارس قرار داشت و مورها این رود را مَیرا می‌نامیدند که به معنای سرچشمه و منبع مادر است؛ بعدها پسوند رومی ایبری ایت به معنای مکان به آن چسبید. مادرید امروزی و نام این شهر از این بنا و این نام سرچشمه می‌گیرد.

مادرید سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است، لندن با ۸٫۵ میلیون جمعیت و برلین با جمعیتی برابر با ۳٫۶ میلیون نفر دو شهر برتر این لیست هستند. بر اساس آمار منتشرشده در سال ۲۰۱۵ حدود ۳٫۱ میلیون نفر در مادرید زندگی می‌کنند. این جمعیتی چیزی برابر با کل جمعیتارمنستان است!

 مادرید یکی از زلزله‌خیزترین شهرهای پر سکنه در کل جهان است. از نمونه‌های این خطرات پیش‌بینی نشدنی زلزله‌ای بود که در قرن هفدهم میلادی به وقوع پیوست. در این زلزله به شهر مادرید خسارات فراوانی وارد شد و چندین هزار سکنه این شهر را به کام مرگ کشانده یا آواره نمود. یکی از دلایل زلزله‌خیزی این شهر و حتی شهرستان‌های هم‌جوار آن، خاک نرم و ماسه مانند است.

 مادرید تنها یک شهر نیست، بلکه یک بخش خودمختار است. بخش خودمختار نخستین تقسیم‌بندی در پادشاهی اسپانیا است که بنا بر قانون اساسی این کشور ایجاد شده است. قانون اساسی اسپانیا، خودگردانی را حق گروه‌های قومی و بخش‌های مختلف می‌داند. اسپانیا ۱۷ بخش و ۲ شهر خودمختار دارد.

 مادرید حدود ۷۰۰ متر ارتفاع دارد. شهر مادرید ۶۶۷ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد، در برخی مناطق شمالی این عدد به ۷۰۰ متر هم می‌رسد. با توجه به این ارتفاع، آب و هوای این شهر در بیشتر اوقات سال خشک است و خبری از رطوبت زیاد نیست.

 نماد رسمی شهر مادرید، یک خرس تکیه داده به درخت است. دور تصویر ۷ ستاره سفیدرنگ در حاشیه‌ای قرار دارند. شورای مادرید از سال ۱۲۱۲ این نشان را برای شهر برگزیده است. البته قابل‌توجه است که درخت این نماد حدود ۱۰ سال پس از طراحی نشان به آن اضافه شده است.

 مادرید شهر دانشجوها است! مادرید امروز به خانه بسیاری از دانشجویان دنیا تبدیل شده است. سیستم آموزشی اسپانیا یکی از قوی‌ترین و استانداردترین سیستم‌های آموزشی در اتحادیه اروپا است؛ بسیاری از معتبرترین مراکز آموزشی در پایتخت اسپانیا، مادرید واقع شده‌اند.

 مادرید حدود سال ۵۶۰ میلادی تأسیس شده است. زمانی که رومی‌ها پا در خاک اسپانیا گذاشته‌اند، حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد بود، در آن زمان هیچ نشانه از وجود مادرید نبود. حدود ۱۱۰۰ سال بعد فلات مرکزی اسپانیا به شکلی شبیه به شکل امروزی‌اش درآمد. در سده نهم میلادی، مورهای مسلمان به این منطقه آمدند و امیر قرطبه امیر آندلس قلعه‌ای در این منطقه ساخت.

 مادرید، پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا است. مادرید برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ به‌عنوان پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا شناخته شد. این شهر موزه‌های زیادی دارد، ازجمله آن‌ها می‌توانی

0
 • جمعیت: 3.265.038
 • پیش شماره تلفن: 91
 • منطقه زمانی: 02:00+

گروه:

 • الحمرا که قسمتی از آن قصر و قسمتی از آن قلعه و قسمتی از آن باغ است در فلاتی مشرف به شهر گرانادا در جنوب...

  مشاهده بیشتر
 • آکیوداکت یا آبروی سگوویا یکی از آثار تاریخی اسپانیا از دوران روم باستان است که به بهترین شکل باقی مانده است. این آبرو یا آب...

  مشاهده بیشتر

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

جاذبه‌ها:

 • ۰
  ۸۶
  ۴ شب بارسلونا و ۳ شب مادرید ۱,۱۴۰ یورو + نرخ پرواز (پرواز ماهان)

  اسپانیا کشوری که نامش با موسیقی، معماری و فوتبال پیوند خورده است. سرزمینی که مردمش با وجود گذراندن تاریخی پرفراز...

  جزئیات بیشتر را ببینید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *